Haber Blogu

League of Legends oyunu DOTA serverlar

Bir online oyunla karşınızdayız, oyunu sadece eğlenmek, boş zamanı doldurmak ve tüm bunları yaparken para ödemek istemeyenler (free to play) için güzel bir strateji oyunu tanıtacağım bugün size. Strateji kelimesini görüp, “ben hiç beceremem” ya da “sıkıcıdır” diyen okurlarımız olabilir fakat League of Legends (LoL) tahmin ettiğiniz gibi bir strateji oyunu değil. Peki nasıl bir oyundur bu oyun?

League of Legends Nedir?

LoL, WarCraft III yapımcıları tarafından geliştirilmiş (Riot Games) bir online oyundur. Bir takım oyunu LoL, tek başına hareket etmenizin ölmenize ve takımınızın yenilmesine neden olacağı bir oyun. Her oyuncu bir kahramana sahiptir ve bu kahramanın (hero, champion) özelliklerini çok iyi bilmelidir ve takım arkadaşlarıyla hareket etmelidir.

league legends oyna

Heroes, Champions

Hero ya da champion olarak adlandırılan, sizin yönetebileceğiniz yüzlerce kahraman var. Bu da oyunu sıkıcı kılmayan özelliklerden biri. Büyücüsünden (mage), savaşçısına (warrior) kadar bir sürü kahramanımız var oyunda. Tabii ki bu kahramanları, oyun içinde kazandığınız maçlarla elde ettiğiniz puanlarınızla alabiliyorsunuz. LoL bize oynamanız için dokuz tane kahraman sunuyor, fakat bu kahramanlar bir hafta süreli, bir hafta sonra farklı dokuz kahraman sunuluyor. Böylece yüzlerce kahramanın bir çoğunu deneme ve o kahraman hakkında bilgi edinme şansınız oluyor. Oynamaktan zevk aldığınız bir kahraman olursa oyunun içindeki shop menüsünden kahramanınızı alıp, süresiz bir şekilde onla oynayabiliyorsunuz. Kendi kahramanınızı iyi tanımanın dışında karşınızdaki rakip kahramanları da iyi tanımalısınız. Her kahramanın kendine özgü büyüleri, özellikleri ve alması gereken itemler var.

Maça hazır mısınız?

3′e 3 ya da 5′e 5 karşı karşıya gelebileceğiniz maç içinde sadece diğer kahramanlara karşı değil, oyunun kendi yönettiği ve iki takımında sahip olduğu minionlar var (asker), siz karşı takıma ait herhangi bir minion, kahraman öldürdüğünüzde ya da karşı takımın üssüne ulaşmadan önceki karşınıza çıkacak kulelerini yıktığınızda hem level atlıyor hem de para kazanıyorsunuz. Bu para sadece maç içinde kullanılabiliyor ve bu parayı sadece oyun içinde kullanacağımız itemleri almak için kullanıyoruz.

Oyun içinde minionların gittiği, sizin ve karşı takımın kulelerinin (guard tower) bulunduğu patikaların dışında, bir de ormanımız var. Bu orman içinde çeşitli levellara sahip hayvanlar ve bosslar bulunmakta. Maç içinde karşı takım çok güçlendiği zamanlarda oramana dalıp levelımızı ve paramızı arttırabiliyoruz, bazı bossları öldürdüğünüzde ise size kısa bir zaman için çeşitli özellikler kazandırıyor. Maç içinde en fazla 18. level’a ulaşabiliyorsunuz, level atladıkça kahramnınızın özelliklerini, kullandığı skilleri güçlendirebiliyorsunuz.

Maç içinde öldüğünüz zaman, belirli bir süre sonra tekrar oyuna dönüyorsunuz, fakat bu süre ölmenizle doğru orantılı olarak artıyor.

Mastery ağacı ve Rune’lar

LoL’de maç yaptıkça (kaybetseniz dahi) para ve level kazanabiliyorsunuz. Levelımız yükseldikçe oyun içinde kazandığımız deneyim puanlarıyla mastery ağacımızı düzenliyoruz, mastery ağacına vereceğiniz puanlar, maç içinde işimize yarıyor.

Örneğin: Defansınızın artması, öldükten sonra daha kısa sürede oyuna geri dönme. Maç yaptıkça kazandığınız paralarla kahraman (Hero, Champion) alabileceğiniz söylemiştik. Bunun dışında levelınızla da ilişkili olarak alabileceğiniz rune taşları var. Bu taşlar size; atak,defans,can,hız vb. özellikler veriyor.

Kısaca

League of Legends, çok zevkli ve görsel açıdan da sizi tatmin edebilecek bir oyun. Piyasadaki benzerlerinin aksine free to play (bedava) olması da bir başka artısı. Siz de bu oyuna dahil olmak istemez misiniz?

Editör: Emre Yıldız

İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , ,

oyun

3 Yorumcu var “League of Legends oyunu DOTA serverlar”

 1. takım oluşturduk diyor ki:

  Selamlar, bu yorumu sadece her şeyin bir başlangıcı olduğunuz için yazıyorum. Bu yazıyı 6 ay kadar önce Lenf kanserine yakalanan kardeşim okumuştu bana, hastalıkla boğuştuğu o günlerde ailecek elimizden gelen her şeyi yapmaktaydık. Genelde oyun oynayan bir çocuk olmamıştı kardeşim ama bu oyunu oynamak istemişti. Bizde lol’e bu yazı sayesinde başladık. Kanser hastalarında moralin ve pozitif enerjinin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz, kardeşim bu oyunu oynarken çok heyecanlanmasına rağmen hiç görmediğimiz şekilde mutlu oluyordu. Bugün kardeşim bu hastalığı atlattı ve biz bu sefer ailecek içimizde hiç bir sıkıntı olmadan bu oyunu oynamaya devam ediyoruz. Ona ve bize acılarımızı unutturduğunuz için teşekkür ederiz.

 2. yusuf reyis diyor ki:

  ya reyis warcraft iii yapımcısı değil dotanın yapımcılarından bir kaçı riot ekibine katılıp yapmış.
  ikisi farklı şey. warcraft iii’nın yapımcısı blizzard.

 3. Origami Master diyor ki:

  Deneyeceğim ..

Şimdi Söz Sizde - Yorum Yapın

 

Sosyal Medya

Biliyor muydunuz?

2008 yılında yayım hayatına başlayan YazBuraya.com Haber Blogu, her gün Türkiye ve Dünya gündemindeki önemli olayları okurları ile birlikte yorumlayan, Türkiye'nin en büyük Haber Blogu projesidir.

 

2009 ve 2010 yıllarında "En İyi Haber Blogu" seçilen YazBuraya.com'u şu an (siz de dahil) toplam 18 Kullanıcı çevrimiçi olarak izlemektedir.

 

YazBuraya.com, yayım hayatına başladığı günden beri kazandığı başarılar ve röportajları ile defalarca görsel ve yazılı basında yer bulmuş, Türkiye'nin alanında nadir BLOG oluşumları arasında gösterilmektedir.

 

Projenin basında yer alan haberlerini okumak için Burayı Site haritamızı incelemek için Burayı kullanabilirsiniz.

Giriş - Google - Alexa - Xhtml - WordPress - Haber Blogu 2008-2011 Tüm Hakları Saklıdır.