Haber Blogu

Esmer Şeker’in faydaları ve beyaz şeker’den farkı

Esmer şeker veya bir diğer adı ile kahverengi şeker, bildiğimiz beyaz şeker’in ön işlemerden geçirilmemiş halidir.  Beyaz şekere kıyasla daha az işlemden geçirildiği için tadı ve rengi farklıdır.

Aslına bakılırsa Esmer Şeker‘in rengini belirleyen içerdiği melas miktarıdır. Piyasada satılan ürünlerin kalitesini de geçirdiği bu işlemler belirlemektedir.  Bilindiği üzere rafine şeker kana hızlı karışır ve aşırı insülin salgılanmasına neden olarak pankreası zorlarlar. Bu da şeker hastalığının başlamasını hızlandırabilir. Esmer şeker bu yönden beyaz şekere göre daha sağlıklı kabul edilir.

Esmer Şeker

Tüketicilerin unutmaması gereken; her esmer şeker’in aynı kalite ve tatta olmaya bileceğidir. Bu kalite ve tadı belirleyen, alınan ürünün üretimi sırasında eklenen melas miktarıdır. Ürün üzerinde “Koyu” ibaresi bulunuyorsa, şeker daha karamelize bir tada sahip olur.  Bu tip ürünler kek ve pasta tariflerinde tercih edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , ,

oyun

3 Yorumcu var “Esmer Şeker’in faydaları ve beyaz şeker’den farkı”

  1. sebahattın demır diyor ki:

    Bıraz önce marketten esmer seker aldım, madem ki daha az işlenmiş k-seker oluyor, ama anlamıyorum , o halde neden bu kadar pahalı, mesela normal şeker 2 lira esmer şeker 8 lira olursa bunun saglık neresinde merak ediyorum.

  2. K. C diyor ki:

    Sağlıklı olduğu yazıyor. Kimsenin kullanmayacağını neden düşünüyorsunuz, mado gibi bir çok pastanede bile esmer şeker de bulunuyor, tad olarak pek farkı yok. Sadece rengi farklı ve ben buna rağmen beyaz şeker kullananları anlamıyorum.

  3. Mustafa diyor ki:

    Bilgi için teşekkürler. Peki bu şeker sağlıklımı ? Bence pek kullanan olacağını düşünmüyorum.

Şimdi Söz Sizde - Yorum Yapın

 

Sosyal Medya

Biliyor muydunuz?

2008 yılında yayım hayatına başlayan YazBuraya.com Haber Blogu, her gün Türkiye ve Dünya gündemindeki önemli olayları okurları ile birlikte yorumlayan, Türkiye'nin en büyük Haber Blogu projesidir.

 

2009 ve 2010 yıllarında "En İyi Haber Blogu" seçilen YazBuraya.com'u şu an (siz de dahil) toplam 17 Kullanıcı çevrimiçi olarak izlemektedir.

 

YazBuraya.com, yayım hayatına başladığı günden beri kazandığı başarılar ve röportajları ile defalarca görsel ve yazılı basında yer bulmuş, Türkiye'nin alanında nadir BLOG oluşumları arasında gösterilmektedir.

 

Projenin basında yer alan haberlerini okumak için Burayı Site haritamızı incelemek için Burayı kullanabilirsiniz.

Giriş - Google - Alexa - Xhtml - WordPress - Haber Blogu 2008-2011 Tüm Hakları Saklıdır.