Haber Blogu

DNS Değiştirmek 22 Ağustos itibariyle Suç Mu?

22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren BTK tarafından hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” gereğince kullanıcılara seçme zorunluluğu getirilecek 4 tip internet filtre paketi ile  DNS ayarları çöpe atılıyor.

Peki bu ne demek? DNS kullanarak yasaklı sitelere girmek suç mu? DNS değiştirenler 22 Ağustos itibariyle kanun önünde suçlu mu olacak ?  İşte cevaplar!

DNS değiştirmek çözüm mü?

Bugüne kadar hangi sebeple olursa olsun erişim engeli bulunan sitelere DNS değiştirerek girmek mümkündü ancak 22 Ağustosta aktif olacak filtre uygulaması ile Domain Name Server (DNS) değişikliği, yasaklı etki alanlarına girişi sağlayamayacak zira bu uygulama, sitelerin alan adları ile beraber servis verdikleri ip adreslerini de yasaklayacağı için mevcut DNS ayarlarının değişimi ile sitelere erişmek artık mümkün olmayacak.

DNS Suç mu

Diğer ülkelerde DNS nasıl kullanılıyor?

Çin, İran, Küba, Kuzey Kore gibi ülkeler hariç DNS servisleri; “kullanıcıların internete erişimlerini hızlandırmak veya daha işlevsel hale getirmek” için kullanılıyor.  Örneğin OpenDNS hizmeti ülkemizde çoğu kişi tarafından yasaklı sitelere paravan erişimi sağlamak için kullanılsa da Batılı ülkelerde bu servis şirket içi internet denetimini sağlamak, facebook, msn gibi mesai saatleri içerisinde personeli meşgul edebilecek internet hizmetlerini sınırlandırmak için kullanılıyor.

DNS Kullanmak Suç Mu?

Mevcut durumda bazı internet kullanıcılarının DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere erişim sağlayabildikleri biliniyordu.

Şimdiye kadar herhangi bir hukuksal yaptırıma tabi tutulmayan bu durum, internet filtresi uygulaması ile birlikte yasal bağlayıcılığa kavuşacak zira filtreyi delmek veya delmeye çalışmak bu düzenlemeye göre suç kapsamında değerlendirilecek.

Tepkiler Büyüyor

BTK’nın filtre uygulamasına tepkiler ise her geçen gün büyüyor.

15 Mayıs tarihinde Türkiye’nin çeşitli ilerinde aynı anda yapılan protesto yürüyüşleri, halkın yeni düzenlemeye karşı tepkisini de açıkça ortaya koyuyor.  Bazı sanatçıların da destek verdiği “internetime dokunma”  yürüyüşleri ve sosyal medyada yürütülen kampanyalar şimdiden geniş kitlelere ulaşmış durumda.  Örneğin facebook üzerinde açılan “İnternetime Dokunma” etkinliğine 600 bin‘den fazla kullanıcı “katılacağım“  şeklinde yanıt vermiş durumda.

İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , ,

oyun

Şimdi Söz Sizde - Yorum Yapın

 

Sosyal Medya

Biliyor muydunuz?

2008 yılında yayım hayatına başlayan YazBuraya.com Haber Blogu, her gün Türkiye ve Dünya gündemindeki önemli olayları okurları ile birlikte yorumlayan, Türkiye'nin en büyük Haber Blogu projesidir.

 

2009 ve 2010 yıllarında "En İyi Haber Blogu" seçilen YazBuraya.com'u şu an (siz de dahil) toplam 17 Kullanıcı çevrimiçi olarak izlemektedir.

 

YazBuraya.com, yayım hayatına başladığı günden beri kazandığı başarılar ve röportajları ile defalarca görsel ve yazılı basında yer bulmuş, Türkiye'nin alanında nadir BLOG oluşumları arasında gösterilmektedir.

 

Projenin basında yer alan haberlerini okumak için Burayı Site haritamızı incelemek için Burayı kullanabilirsiniz.

Giriş - Google - Alexa - Xhtml - WordPress - Haber Blogu 2008-2011 Tüm Hakları Saklıdır.