Haber Blogu

2010 Üniversite Giriş Taban Puanları (LYS – ÖSYS)

15 Temmuzda açıklanan LYS sonuçları neticesinde, üniversitelerin 2 ve 4 yıllık lisans ve önlisans programlarını tercih etmeye hak kazanan adayların merak ettiği en önemli soru; 2010 Üniversite Giriş Taban Puanları‘nın nasıl şekilleneceği…

İşte bu sorunun yanıtı için YazBuraya.com 2010 Üniversite Tercih Rehberi;

17 Temmuz tarihinde ÖSYM’nin web sayfaları üzerinden açıklanan ve ardından lise ve üniversitelerin ilgili birimlerinden temin edilebilir olan 2010 LYS Tercih Klavuzu ile, 2009 Üniversite taban puanlarına ulaşılabilecek, ancak eski ÖSS yeni LYS’nin halihazırda bir sıralama sınavı olması sebebiyle, bu bilgiler kesin sonuçları işaret edemeyecek.

Her yıl 1,5 milyondan fazla adayın yarıştığı üniversite giriş maratonundaki en önemli kulvar sayılan tercih dönemi, bu sene 26 Temmuz ila 6 Haziran arası kabul edilecek başvurular ile yaklaşık 12 gün sürecek. Adaylar bu süreçte profesyonel danışmanlar ve dershanelerin rehberlik servisleri arasında mekik dokuyarak, en isabetli tercihi yapmaya çalışacak.

2010 Üniversite Taban Puanları Nasıl Oluşacak?

2010 yılında üniversitelere yerleşmek ve bir yüksek öğretim programı okumak isteyenler için önem arz eden taban puanları, bu sene ÖSYM’nin düzenlediği sınavlar sonucu tercih yapmaya hak kazanan adayların seçimi ile belirlenecek.

Adaylar girmek istedikleri bölüm veya bölümleri tercih formuna kodlayarak, ösym‘ye iletecekler. ÖSYM ise merkezi yerleştirme sistemi ile ilgili lisans veya önlisans programlarına, belirlenen kontenjan dahilinde  en yüksek puanlı adaydan başlayarak yerleştirme işlemini gerçekleştirecek.

Taban puan olarak bilinen ve ilgili bölüme en son kabul edilen adayın puanını işaret eden rakam ise, bu yerleştirmeden sonra ortaya çıkacak.

Tahmini Taban Puan Belirleme

Taban puanların değişimi, ilgili bölümü tercih edecek öğrenci sayısı, adayların puanlara göre yüzdelik dilimleri ve bölüm kontenjanı gibi parametrelere göre her sene değişebilmektedir. Bu değişimin en sağlıklı referans noktası ise bir önceki sene ilgili bölümü tercih edip yerleşen son adayın puanına işaret eden yüzdelik dilimi incelenmesi sonucu ortaya çıkacaktır.

Örneğin bir önceki sene sayısal puana göre %21′lik yüzdelik dilime tekabul eden puan 312 iken bu sene aynı yüzdelik dilim, 307 puanı işaret edebilir. Bu durumda puan yerine yüzdelik dilimi referans almak, adaylara daha sağlıklı karar verme şansını verebilir. Ayrıca ilgili bölümün kontenjanı bu sene artmış ise, yüzdelik dilimde yükselme olması muhtemel kabul edilebilmektedir.

Yeni Açılmış Kontenjanları Değerlendirmek

Bu sene ilk kez öğrenci alacak bölümlerde ise referans edilebilecek veriler mevcut değildir.

Bu durumda ilgili üniversiteye en yakın yüzdelik dilimdeki bir başka üniversite de aynı bölüm varsa, bu bölümün yüzdelik dilimi referans kabul edilerek tercih yapılabilir.

Kontenjanı Dolmamış Bölümler

Bir bölümün merkezi yerleştirmeye ayrılmış kontenjanı, başvurular sonucu dolmamış ise ilgili bölüm ertesi sene yayımlanan yerleştirme klavuzunda taban puansız olarak görünür. Bu bölüme barajı geçmiş ve tercih yapmaya hak kazanmış öğrencilerin, puanları çok düşük olsa dahi yerleşmesi mümkün olabilmektedir.

2010 LYS Tercih KLAVUZU

GENEL BİLGİLER
TABLO 3A
TABLO 3B
TABLO 4
TABLO 3A, TABLO 3B VE TABLO 4 için KOŞUL VE AÇIKLAMALAR
TABLO 5
TABLO 5′TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI
TABLO 6A
TABLO 6B-1
TABLO 6B-2
TABLO 6B-3
TABLO 6B-4
TABLO 6C
TABLO 7
TABLO 8

2010 LYS Sonuçları için TIKLAYIN

İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , ,

oyun

1 Yorum var “2010 Üniversite Giriş Taban Puanları (LYS – ÖSYS)”

  1. musa gökalp diyor ki:

    teşekkürler

Şimdi Söz Sizde - Yorum Yapın

 

Sosyal Medya

Biliyor muydunuz?

2008 yılında yayım hayatına başlayan YazBuraya.com Haber Blogu, her gün Türkiye ve Dünya gündemindeki önemli olayları okurları ile birlikte yorumlayan, Türkiye'nin en büyük Haber Blogu projesidir.

 

2009 ve 2010 yıllarında "En İyi Haber Blogu" seçilen YazBuraya.com'u şu an (siz de dahil) toplam 112 Kullanıcı çevrimiçi olarak izlemektedir.

 

YazBuraya.com, yayım hayatına başladığı günden beri kazandığı başarılar ve röportajları ile defalarca görsel ve yazılı basında yer bulmuş, Türkiye'nin alanında nadir BLOG oluşumları arasında gösterilmektedir.

 

Projenin basında yer alan haberlerini okumak için Burayı Site haritamızı incelemek için Burayı kullanabilirsiniz.

Giriş - Google - Alexa - Xhtml - WordPress - Haber Blogu 2008-2011 Tüm Hakları Saklıdır.