Haber Blogu

2010 Noter ikinci el araç Alım Satım masrafı ne kadar?

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere araç devir (alım-satım) işlemlerinde Noterler tam yetkili hale geliyor.

TBMM plan ve bütçe komisyonu’nda karara bağlanan yeni düzenlemeye göre; 2010 yılında ikinci el araç alım satım işlemlerinin tamamı noter vasıtası ile gerçekleştirilecek.  Noterler araç devir işlemlerini yaparken bilgisayar ortamında Maliye ve Emniyet Genel Müdürlüğü‘ne bağlanarak, devri yapılacak aracın taşıtlar vergisi, trafik borcu, aracın üzerinde haciz bulunup, bulunmadığı veya suça karışıp, karışmadığını sorgulayacak.  Söz konusu aracın bu sorgularında herhangi bir problem bulunmaması halinde ikinci el aracın devri ilgili kişiye yapılarak, araca geçici ruhsat temin edilecek. Bu işlemlerin tamamlanmasını takip eden bir ay sonunda Merkezi Tescil Birimi tarafından aracın yeni sahibine kalıcı ruhsat gönderilecek.

2010 Noter ikinci el  araç alım-satım masrafı ne kadar tutuyor?

İkinci el araç alacaklar, 2010 yılında hemen hemen yarı yarıya daha düşük bir maliyet ile karşılaşacaklar.

Araç devri için Noter‘in yolunu tutan vatandaş, maktu ücreti olarak Noter‘e  sadece 20 TL + KDV  (yüzde 18) ödeyecek. Yeni uygulama ile kıymetli evrak vergisi, damga vergisi ve  harç  ödenmeyecek.

Aracın devrindeki diğer masraflar ise; 60 Lira Trafik belgesi, 40 Lira Trafik tescil olarak vatandaştan tahsil edilecek.

İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , ,

oyun

11 Yorumcu var “2010 Noter ikinci el araç Alım Satım masrafı ne kadar?”

  1. hanzala özen diyor ki:

    yaa arkadaşlar ben kütahyadan hanzala ben 2 sonra Çelik MotorMartian 150 alacaktım ama bunun alım satım ve ruhsat masrafı ne kadar tutar bi fikri olan varmı acilen cevap lazım şimdiden teşekkürler :idea:

Şimdi Söz Sizde - Yorum Yapın

 

Sosyal Medya

Biliyor muydunuz?

2008 yılında yayım hayatına başlayan YazBuraya.com Haber Blogu, her gün Türkiye ve Dünya gündemindeki önemli olayları okurları ile birlikte yorumlayan, Türkiye'nin en büyük Haber Blogu projesidir.

 

2009 ve 2010 yıllarında "En İyi Haber Blogu" seçilen YazBuraya.com'u şu an (siz de dahil) toplam 15 Kullanıcı çevrimiçi olarak izlemektedir.

 

YazBuraya.com, yayım hayatına başladığı günden beri kazandığı başarılar ve röportajları ile defalarca görsel ve yazılı basında yer bulmuş, Türkiye'nin alanında nadir BLOG oluşumları arasında gösterilmektedir.

 

Projenin basında yer alan haberlerini okumak için Burayı Site haritamızı incelemek için Burayı kullanabilirsiniz.

Giriş - Google - Alexa - Xhtml - WordPress - Haber Blogu 2008-2011 Tüm Hakları Saklıdır.